Головна

Новини

Фандрейзинг

 

ПРЕС-КОНФЕРЕНЦІЯ

ТЕМА: "МІЖНАРОДНИЙ ФОНД "ВІДРОДЖЕННЯ" -

ЗАСОБАМ МАСОВОЇ ІНФОРМАЦІЇ"


 

ЧАС ПРОВЕДЕННЯ: 9 ЛИПНЯ 2002 РОКУ

 

МІСЦЕ ПРОВЕДЕННЯ: ЛЬВІВСЬКА ОБЛАСНА ОРГАНІЗАЦІЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ СПІЛКИ ЖУРНАЛІСТІВ УКРАЇНИ

 

ВИСТУП: ОКСАНА ВОЛОШЕНЮК, МІЖНАРОДНИЙ ФОНД "ВІДРОДЖЕННЯ", ПРОГРАМА "ЗМІ" ТА "РОМА УКРАЇНИ"

 

СПІВВЕДУЧІ:

ДІАНА ЮРАШ, СУСПІЛЬНО-ГУМАНІТАРНИЙ КОНСОРЦІМ "ГЕНЕЗА", ГЕНЕРАЛЬНИЙ ДИРЕКТОР, КООРДИНАТОР МЕДІА ПРОЕКТІВ

ПАВЛО ЛЕХНОВСЬКИЙ, ЛОО НАЦІОНАЛЬНОЇ СПІЛКИ ЖУРНАЛІСТІВ УКРАЇНИ, ЗАСТУПНИК ГОЛОВИ

 

Павло Лехновський

Шановні колеги! Радий вітати усіх, хто сьогодні прийшов на зустріч з пані Оксаною Волошенюк, Менеджером програми “Засоби масової інформації” Міжнародного Фонду “Відродження”. Сподіваюся на те, що прес-конференція, у якій бере участь така значна кількість медіа, буде цікавою. Також хочу привітати і редакторів районних газет, які сьогодні прибули до Львова на зустріч з представником Фонду “Відродження” та для участі у круглому столі “Четверта влада львівських медіа”, який зорганізували Консорціум “Генеза” та газета “Високий замок”.

 

Діана Юраш

Шановне панство, дорогі колеги! Програма “Засоби масової інформації” МФ “Відродження” є однією із  найпотужніших і в плані конкурсів, які вона оголошує, і  в плані стратегії і, безперечно, фінансування. Скажімо, якщо протягом року МФВ фінансує проектів на суму 5-6 млн. доларів США, то програма “Засоби масової інформації”, яка є однією із 16 програм, перебирає на себе більше, аніж 1 млн. доларів. Кожен з вас отримав спеціальну брошуру від “Генези”, де є перелік конкурсів, а також представлена “ідеологія” ЗМІ-програми. Це є хороша можливість для ЗМІ, для громадських організацій, які співпрацюють і ініціюють медіа проекти, а також для професійних об’єднань журналістів отримати кошти для розвитку ініціатив. Зокрема, ті медіа проекти “Відродження”, які реалізовувалися під час парламентських виборів,  свідчили, що Фонд лідирував серед донорських організацій і за кількістю проектів, і за їх ефективністю. Я передаю слово пані Оксані Волошенюк із акцентом на тому, що сьогоднішній день  - особливий, бо минає рівно 100 днів від парламентських виборів, днів нових політичних замальовок і інтерпретацій старих.

 

Оксана Волошенюк

Рада вітати шановне товариство. Я приїхала у Львів і  тому, що страшенно люблю це місто, і тому, що поважаю нашого інформаційного партнера – “Генезу” в особі її директора пані Діани Юраш, і, безперечно, для того, щоб ознайомитися з роботою засобів масової інформації Львова та Львівської області, надати якомога більше інформації про програму, яку ми здійснюємо, і частково - про інші донорські організації, які працюють в Україні. Я хотіла б зробити такий невеликий ретроспективний погляд на вибори, від яких минає сто днів. Справа в тому, що програма стала, як ви бачите по інформаційному листку та матеріалах, представлених сьогодні, досить потужною, навіть потужнішою, ніж у 2001-2002 рр.   Адже фактично, ми вперше здійснювали за історію фонду “Відродження”  потужну спеціалізовану інформаційну кампанію про вибори і виборчі засади.

Дуже коротко про той комплекс проектів, які були реалізовані під час цього періоду. Перш за все, ми надали можливість безкоштовно поширювати стрічки інформаційні “Інтерфакс” і УНІАНу. Випуски “УНІАН-вибори” і “Інтерфакс-вибори” стали можливими завдяки підтримці фонду “Відродження”. Ми профінансували їхнє безкоштовне поширення. Будемо продовжувати деякі схожі ініціативи, аби засоби масової інформації, зокрема, регіональні могли в оперативному режимі знайомитися з необхідною інформацією.

Другий  крок – це історія із теледебатами. Ми тричі оголошували конкурс на проведення теледебатів на умовах неупередженого погляду і вільного доступу усіх кандидатів у депутати. Якщо ми починали конкурс  при повній відсутності заявок, які б відповідали нашим умовам, то закінчували ми вже з переможцями цього конкурсу – СТБ. І це був справді приклад, коли, не потративши жодного долара, створилася така собі ситуація громадського тиску, вільних і неупереджених поглядів з телеекрана.  Це другий важливий проект, під час якого ми діяли не фінансово, а ідеологічно.

Третє – наша спеціалізована інформаційна кампанія. Напевно всі запам’ятали ролик, який закінчувався ґратами і попередженням. Приємно було почути про план Банківської стосовно останніх днів виборів і розпорядження про зняття з екрану роликів міжнародних організацій, які наче б то залякують виборців. Ще були тільки дві організації, які намагалися провести інформаційні кампанії, крім нас. Маю на увазі, ЦВК (досить малими силами) та Інтерньюз-Україна. Ми ж пішли на те, щоб закупити досить значний ефірний час для реклами, і на центральних каналах більше місяця йшла ця потужна інформаційна кампанія, яка залишилась справді поміченою (як показали наші наступні соціологічні дослідження). Окрім того, Фонд “Відродження” мав сторінки у 25 регіональних виданнях, де також ми намагалися представити збалансовану інформацію, соціологічні дослідження щодо виборчого процесу. Нагадую, що ми є національним відділенням мережі фондів Джорджа Сороса. Крім того, у нас існують так звані центральні програми, які діють з Нью-Йорка і Будапешта. Вони також активно брали участь у цьому процесі. Зокрема, вони підтримали інтернет-газету “Українська правда”, і надали можливість цій газеті під час виборчого процесу мати мережу регіональних кореспондентів.

Кроком, де фонд “Відродження” надавав інформаційну і фінансову підтримку –  було створення Всеукраїнського громадського моніторингового комітету. Тобто ми намагалися інформаційно посилити ті організації, NGO, які вже брали участь у цьому процесі, допомогти їм у формі легкої коаліції, надати для них різноманітні інформаційні можливості. Одним із таких яскравих зразків – Форум громадських організацій, який більше запам’ятався за приїздом Мадлен Олбрайт. Після Форуму, як ви пам’ятаєте, деякі опозиційні політики отримали більше доступу до ефіру, до друкованих засобів масової інформації, ніж мали до цього часу.

            І нарешті, кульмінація: ми думали, що у день виборів не будемо проводити жодних заходів, але, насправді, у нас виникли два проекти, які  суттєво вплинули на ситуацію. Один з них - це “екзіт-пул” (опитування на виході), який справді вдалося організувати за два тижні до виборів. 6 міжнародних організацій, посольств зібрали кошти на exit pool, і три основні соціологічні компанії провели його. Як ви знаєте,  результати екзітпулу співпали, практично, один в один. Це була одна із серйозних інтриг в нашому житті. Тому що, коли ми вийшли о 8 годині вечора 31 березня на прес-конференцію з результатами екзіт-пулу, то їх назвали вербальними всі, починаючи від пана Рябця.  Я пам’ятаю свій жах, коли прийшовши додому, я почула, що відомий усім провладний блок набрав 50 процентів, що абсолютно не співпадало з результатами дослідження. Але згодом, відлягло, бо виявилося, що це надійшли результати із тюрем.

Ми намагалися допомогти кільком телемарафонам, зокрема, Нового каналу, який був визнаний найкращим і найпредставницькішим. Власне, з часу представлених проектів пройшло вже 100 днів.

 

Чим ми займаємось зараз?

Перш за все, працюючи, як громадська організація разом з іншими громадськими організаціями у цих передвиборчих процесах, ми зіткнулися із непрописаністю законодавчого поля для громадських організацій, які не були представлені як учасники виборчого процесу Наприклад, у нас в законі ніде немає визначення соціальної реклами. Єдине, що соціальна реклама – це важлива інформація, яку поширюють державні органи. Тобто, фактично будь-яка організація, будь-яка група людей, громадське об’єднання, яке б хотіло вийти з якоюсь інформаційною кампанією ­– вибори, екологія, материнство, дитинство, - стикаються із непрописаністю законодавчого клімату. Ми потрапили у цю ситуацію із УТ-1, який єдиний серед телеканалів відмовився взяти нашу соціальну рекламу, тому що не могли довести на законодавчому рівні, що це соціальна реклама. Важко було пояснити, що ми не за Віктора Ющенка, ми не проти Леоніда Кучми, а це є соціальна реклама, яка пояснює, що з цього року вперше в Україні діятиме кримінальна відповідальність за порушення виборів. Ми цього для УТ-1 не довели.

Тому перша річ, яку я б хотіла презентувати, це діяльність, яка  уможливлює  вплив на такі процеси. Зараз декілька українських організацій у Києві об’єднуються у таку форму коаліцій, мова йде поки що лише про співпрацю у сфері законодавства про ЗМІ та  про інформацію. Ця коаліція виступає з ініціативою надання своїх ресурсів, залучення провідних медіа-аналітиків іноземних фахових організацій до покращання законодавства у сфері ЗМІ з огляду на ті уроки, які ми отримали під час виборів. До  коаліції увійшло близько 30 організацій. Є анкета, є положення і  стратегічні напрямки, тому я прошу звертатися зацікавлених журналістів, аналітиків, бо ми не хотіли б, щоб це було центральною київською гегемонією. Я думаю, така схема могла б бути поширена і на органи місцевого самоврядування за умови доброї волі усіх трьох сторін. Дуже важливо  здорову силу, яка є у суспільстві, звести з тією творчою елітою, яка часто не має ні часу, ні можливості стало постійно працювати у якійсь сфері. Україна має досить непогане законодавство, яке не регламентоване і зміни до нього є досить складним процесом.

 

Фонд “Відродження” оголосив  конкурси по програмі “ЗМІ”, які будуть діяти протягом усього року. Вони мають три основні напрямки. Перший напрям полягає у тому, що ми хочемо продовжити те, що нам вдалося під час виборчих процесів –  моніторинг дій влади, особливо передвиборчі обіцянки. Яким чином обіцяне перетворювалося у зроблене і чи перетворювалося. Ми зараз проводимо підсумки цих проектів. Будуть цікаві інформаційні проекти, в тому числі  один великий проект, який об’єднає 7 регіональних станцій, які робили дебати. Які хотіли б продовжувати цей проект на рівні місцевих проблем, роблячи моніторинг цих передвиборчих платформ.

      Другий напрямок – ми будемо надалі сприяти різноманітним професійним об’єднанням журналістів і не тільки тим, хто бореться за свободу слова, а й просто професійним об’єднанням. Наприклад, один проект, який нами підтриманий, це політичної сатири і карикатури в Україні, тому що ця традиція в нашому суспільстві слабшає і слабшає. Тоді як політична сатира - це нормальна ознака будь-якої вільної преси.

      Щодо третього напрямку, то програма “ЗМІ”  буде продовжувати свою типову діяльність, тобто відслідковувати роботу моніторинг стану свободи слова. Ми дуже тісно співпрацюємо з організацією “Репортерами без кордонів”,  підтримали декілька подань в Європейських суд з питань прав людини. Наприклад, відома історія з радіо “Континент”.  Цей випадок може стати цікавим для України і для української влади.

      Також для журналістів у нас протягом року діє програма обмінів-стажувань. Передбачений грант до 1, 5 тисячі доларів. Журналіст може отримати запрошення від зарубіжного ЗМІ і здійснити стажування, професійну підготовку закордоном. Є багато програм, які вимагають ідеального знання мови за кордоном. Наша ж програма  вирішила, що люди самі можуть обрати для себе і мовну ситуацію, і професійну ситуацію, щоб пройти стажування. Так що прошу – аплікації є і на сайті “Відродження” і у наших інформаційних партнерів – “Генези”, Діана може допомогти. Зараз підтримано кілька поїздок, кілька таких обмінів. Звичайно, це в першу чергу, до Польщі.

      Власне, отак коротко я намагалася представити, чим є програма “ЗМІ”. Я буду рада відповісти на всі ваші запитання.

 

 

 

Питання:

Як фонд “Відродження”, сама програма ЗМІ готується до президентських виборів?

 

Оксана Волошенюк

Основне наше правило: ми не фінансуємо політичні та релігійні організації. Проте, безумовно, підтримка медіа – це завжди політика. Я не думаю, що ми будемо виступати на чиємусь боці під час президентських виборів. Будемо займатися тим, чим займалися під час парламентських виборів, тобто сприяти збалансованому доступу до інформації. Це буде основне і найважче.

 

Питання:

Ми всі тут у Львові слідкуємо за розвитком історії з громадським радіо, яке очолює людина, яка для Львова дуже багато зробила і має серед журналістів добру славу – Олександр Кривенко. Яка ситуація із цим радіо?

 

Оксана Волошенюк

Це є один із складних проектів. Складних тому, що на нього складно реагують, я б сказала, реагують однозначно у певних середовищах. Зокрема, в екс-національній раді. Задумувалося громадське мовлення як проект інформаційного радіо в Україні.  Адже у світі ліцензії отримують не на частоти, а на формати. Наприклад, на формат “Мюзік-радіо”. Ми ж маємо за невеликим виключенням одного-двох розмовних радіо, виключно “мюзік-формат”. Ми зреагували на цю ситуацію справді інформаційного голоду і через недавнє дослідження медіа аудиторії України для асоціації видавців періодичної преси. Наприклад, типовим для країн розвинутих є те, що перше місце по інформативності займає телебачення, друге – радіо, третє – преса. В Україні ця ситуація абсолютно інша. Радіо – найнижчий сегмент інформаційного ринку, найменше несе якусь низинну інформацію для свого слухача. І ми спрямували на це проект інформаційного радіо, який би мав почати відбуватися на частоті радіо “Люкс”. “Люкс” дав згоду і ми підписали угоду. Щоправда, радіо “Люкс” виходить на досить непопулярній частоті, але планувалося, що це буде час для експерименту, для структурного створення цього формату. Тим паче, у 1992-93 році на радіо “Промінь” вже була спроба і досить вдала. Тоді це було 18 годин ефіру. Зараз можу сказати, що на радіо “Промінь” протягом тижня – лишень півтори години прямого ефіру. Було досить аргументів на користь громадського радіо, тому ми попросили Сашка Кривенка очолити “Громадське радіо”. Але Національна рада, щоправда, вже екс-, оголосила війну і назві радіо, і самому керівнику, праця якого пов’язана з певними опозиційними силами. А рішення 4 судів, які на таж Нацрада програла, вона не збиралася виконувати. Зараз радіо виходить в режим продакшен-студії “Інтернет”, але поширюється на 16 регіональних станціях і сподіваюсь, через певний час воно почне вже в повному режимі, в повному обсязі виходити в Києві. Олександру Кривенкові вдалося за два місяці, що вони працюють, вдалося створити дуже професійну команду журналістів. Вони працюють на рівні інформаційного агентства. Дуже багато випадків, коли саме журналісти Громадського радіо перші брали інтерв’ю, перші виходили з новинами. Ми сподіваємось, що новий склад Національної ради це зрозуміє і зробить уроки. Бо, скажімо, коли громадське радіо подавали на ліцензію на інформаційне мовлення, оголошене Національною радою під керівництвом пана Холода, то отримала ліцензію структура, яка належить одному із членів Національної ради.

 

Питання:

Чи є можливість у Фонду “Відродження” профінансувати інтернет-газету?

 

Оксана Волошенюк

Наразі це не є серед наших пріоритетів, але я можу вам сказати, хто цим займається. Це демократичні гранти для медіа при посольстві США.

 

Діана Юраш

Консорціум “Генеза” має спеціальний збірник, який представляє більшість міжнародних донорських організацій, що діють і в Україні, і поза її межами, та фінансово сприяють ЗМІ. У збірнику є інформація про Фонд розвитку медіа при посольстві США, а також – їхня аплікаційна форма для пропонованого проекту. Прошу звертатися…

 

Павло Лехновський

Фонд “Відродження” в першу чергу підтримує неурядові громадські організації. У нас тут присутня група редакторів львівських районних газет, засновниками яких є, крім органів влади і трудові журналістські колективи, і інші приватні особи. Скажімо, газета “Український шлях” – засновником є і обласна державна адміністрація  і приватна видавнича спілка. Чи можуть бути підтримані їхні проекти?

 

Оксана Волошенюк

Ми не підтримуємо тільки політичні і релігійні організації. Всі інші – так. Чому б ні?

 

Діана Юраш

Якщо можна, Оксано, кілька слів про саму процедуру підготовки проектів та прийняття рішення щодо медіа проектів. Ситуація виглядає так, що Львів за кількістю проектів, поданих на розгляд Міжнародного Фонду “Відродження”, посідає  друге місці після Києва. Нещодавно Ярослав Грицак на семінарі журналу “Ї” анонсував деякі свої соціологічні дослідження, які стосувалися різних регіонів України,  і виводив індекс громадської активності. У Львові вона є найвища серед усіх регіонів. А за сумою фінансованих проектів Львів є на третьому місці після Києва і Криму. Проте ЗМІ досить неактивні. Перша причина – знають про конкурси, інформацію отримують, але ігнорують таку форму здобування коштів. А друга – абсолютно протилежне    ЗМІ часто-густо не знають, що існують ті чи інші програми для медіа.

 

Оксана Волошенюк.

Ми можемо працювати тільки з неприбутковими організаціями. Тому для нас це також проблема, коли потрібно безпосередньо працювати із ЗМІ, а ми мусимо працювати з НДО. Розуміємо, що це буфери, але іншого виходу законодавство не дає. Благодійний внесок може бути наданий тільки на рахунок неприбуткової організації. ЗМІ є прибутковими організаціями. Тому ми шукаємо вихід із цієї ситуації. Нам було дуже складно, коли напряму фінансували проекти засобів масової інформації, а отримувачами були зовсім інші організації. Наші фінансисти шукають шляхи, можливо через рік буде запропоновано індивідуальні проекти для журналістів, але поки що нашими клієнтами є неприбуткові організації.

Друге. Процедура. Переважна більшість рішень приймається на конкурсній основі. Типово, що конкурси оголошуються на початку березня і тривають десь до квітня. Оголошення рішення – до 1 серпня.  У цей час проходить процес прийняття рішення. Якщо проект має бюджет до 15 тисяч доларів, то рішення щодо нього приймає програмна рада, яка складається із 6-7 спеціалістів. Якщо проект вище 15 тисяч доларів, то рішення вже приймає правління Фонду, яке складається із людей, призначених Джорджем Соросом. Тобто рішення приймаються не персоналом МФВ, а безпосередньо громадською його частиною.

 

Павло Лехновський

Де можуть отримати журналісти, які приїхали, методичну допомогу з підготовки проекту?

 

Діана Юраш

Будь-ласка, “Генеза” як інформаційний партнер є відкритою для таких методичних консультацій. Серед моїх колег по інституції є  багато співробітників, які нададуть кваліфіковані поради, допоможуть. Деякі громадські організації часом надсилають нам проекти перед тим, як надіслати у Київ, до центрального офісу. І ми консультуємо вже на підставі обговорення тексту проекту, а не віртуальної ідеї. Але я б застерегла до таких прохань як “Напишіть нам проект”. Є стандартна аплікаційна форма Міжнародного Фонду “Відродження”. Вона - дуже проста, дуже чітка і заповнити її можна без особливих труднощів.

 

Питання:

Як Фонд “Відродження” визначає “залежність” чи “незалежність” видання?

 

Оксана Волошенюк

Я думаю, що “незалежність” видання - це ідеологічний принцип, у якому ми бажаємо рухатися. Знаєте, яка ситуація сьогодні є із пресою в Україні. Я думаю, що незалежність, як і залежність довести досить важко. Критеріїв чітких немає. Є принцип – присутність збалансованих декількох точок зору …

 

Павло Лехновський

Ви говорили про те, що важко виділити гранти газеті, оскільки вона не має статусу неприбуткового. При багатьох газетах на Львівщині є первинні організації Національної спілки журналістів, які мають статус юридичної особи. Чи могли б вони отримувати гранти?

 

Оксана Волошенюк

Безумовно.

 

Питання:

Як взагалі формується програмна рада, про яку ви згадували, і хто зараз є членами програмної ради?

 

Оксана Волошенюк.

Світлана Дорош, керівник служби Бі-Бі-Сі в Україні, Роман Скрипіль, СТБ, “Вікна опівночі”, Олена Притула “Українська правда”, Інна Бжезінська, директор “Інтерфакс-Україна”. Раз на рік відбувається ротація, де оновлюється третина програмної ради, тобто подаються рекомендації від громадських організацій і управління робить свій вибір. У програмній раді “ЗМІ” в свій час працювали  Олександр Ткаченко, Олександр Кривенко.

 

Питання:

Які медіа проекти будуть задіяні під час президентських виборів?

 

Оксана Волошенюк

Зараз ми хотіли б спробувати робити моніторинг передвиборчих обіцянок оцінок парламенту і десь за рік будемо говорити про президентські вибори. Не раніше.

 

Діана Юраш

Дозвольте, шановне панство, завершити прес-конференцію, нас очікують ще кілька заходів. Зокрема, вже згадуваний Павлом Лехновським круглий стіл у Центрі політичного прогнозування газети “Високий замок” “Четверта влада” львівських медіа”, який збирає журналістів, експертів, громадських діячів. Зранку пані Оксана Волошенюк мала зустрічі із представниками облдержадміністрації та мерії, котрі відповідають за інформаційну політику. Про це – окремо і в кулуарах. Після “Високого замку”, пані Волошенюк буде у редакції газети “Поступ”, де проведе круглий стіл “ Українські рома: міфи та реальність”. Також  Менеджер програми “ЗМІ” запрошена на інтерв’ю у програмі Незалежного телевізійного агентства “Гість дня”. Це вже станеться ближче до вечора.

Ще раз дякуємо за вашу пильну увагу і питання. Як правило, “Генеза” надовго не прощається. Тому, побачимося!..

 

Головна

Новини

Фандрейзинг

Обговорення просування сайтів інтернет на forum.seonight.ru

 

 

 

 

капитальный ремонт квартирсофт для веб мастера buy viagra мебель детская ОМИ - адсорбирующий осушитель лечение рака apartments in Europe гостиницы в Санкт-Петербурге