Конституційний суд Таїланду відмовився розпустити правлячу партію
Генеза

Конституційний суд Таїланду відмовився розпустити правлячу партію

17.07.2012

Конституційний суд Тайланду

Правлячій партії Таїланду "Пхіа Тхаї" вдалося уникнути розпуску. Конституційний суд відхилив позов опозиційної Демократичної партії, яка звинувачувала правлячу партію в спробі повалення конституційної монархії шляхом зміни конституції країни. Про це повідомляє Agence France-Presse.

Конституційний суд не виявив ніяких доказів того, що правляча партія має намір повалити існуючий лад. Крім того, суд назвав законним внесення поправок в конституцію, зокрема, в статтю, що вирішує зміну тексту документа.

Депутати Демократичної партії подали позов після того, як правляча партія винесла на голосування питання про внесення поправок до конституції країни, прийнятої у 2007 році. Запропоновані зміни дозволили б колишньому прем'єр-міністру Таксіну Чінавату, скинутому в ході військового перевороту 2006 року, який зараз знаходиться у вигнанні, повернутися до Таїланду. Проект змін був розроблений партією "Пхіа Тхаї" нинішнього прем'єр-міністра Таїланду Йінглак Чінават, сестрою Таксіна. На думку демократів, які побоюються повернення Таксіна внесення поправок загрожувало політичному устрою конституційної монархії.

Правляча партія засновувала свої вимоги на тому, що текст основного закону був прийнятий у 2007 році конституційною асамблеєю, членів якої призначили військові після перевороту 2006 року. В ході одноденного референдуму більшість виборців підтримали запропоновану конституцію. Проте, на думку представників правлячої партії, референдум не відповідав демократичним принципам, оскільки народу був запропонований всього один варіант документа.

Прийнята в 2007 році конституція обмежує права парламенту і дає судам повноваження, що дозволяють їм в певних випадках розпускати політичні партії і відміняти результати виборів. У 2008 році це дозволило Демократичній партії, що програла вибори, і її лідеру Апхісіту Ветчачіві прийти до влади. Ветчачива пішов у відставку тільки після подій 2010 року, коли в зіткненнях демонстрантів з урядовими військами загинуло понад 90 чосіб.

Якби суд визнав позов демократів проти правлячої партії обгрунтованим, ситуація могла б повторитися: зміну конституції було б заборонено, а правляча партія розпущена.

Під час читання вердикту у Конституційного суду чергували сотні поліцейських, оскільки представники політичних рухів раніше заявляли про свої наміри почати мітинги. Так, за повідомленням Bangkok Post, один з лідерів "червоносорочечників" - союзників нинішнього уряду, - попереджав про можливість початку громадянської війни в тому випадку, якщо суд розпустить правлячу партію. У свою чергу, супротивники уряду, представники роялістського і націоналістичного руху "жовтосорочечників", заявляли, що не проти зміни конституції, якщо ця зміна не торкнеться "священного інституту монархії".

Джерело: 100news.net